Odesílání...

 

Načítání...

Úřední hodiny:   PO:  7:30 - 11:30, 12:30 - 17:00  /  ST:  7:30 - 11:30, 12:30 - 17:00

Josef Václav Barnet - Směšný

Druhý z významných bludovský rodáků – malířů Josef Směšný se narodil 3. července 1907 v Bludově jako druhorozený syn Josefa Směšného a Marie, roz. Koutné. Umělecké jméno Barnet začal používat až v roce 1959. V dětství nežil s rodinou, vychovávaly jej babička a teta. Od dětství vynikal v kreslení – jak na bludovské obecné škole, tak později na šumperské reálce, kde studoval za finančního přispění učitele Rudolfa Kordase, tak svého strýce.

Pohled na Bludov z učitelova kopce - Obraz J. V. Barneta.

Pohled na Bludov z učitelova kopce - Obraz J. V. Barneta.

Po maturitě studoval v letech 1927-1934 na pražské Akademii výtvarného umění, byl žákem profesorů Josefa Loukoty, Jakuba Obrovského, až si jej nakonec do svého ateliéru vybral významný malíř Max Švabinský. J. Směšný získal již v době studií některé významné ceny a uznání: na AVU I. a II. cenu a čestná uznání, Hlávkovu cenu, Preislerovu cenu a cenu nadace dr. Lva Lercha. V letech 1937-1940 mohl díky vítězství v soutěži francouzské vlády studovat na École Nationale Supérieure des Beaux-Arts a na École du Louvre. Při francouzském působení nepobýval pouze v Paříži, ale i v řadě dalších měst. V roce 1938 získal I. cenu za kopii Manetovy Olympie. Francouzská studia Směšného-Barneta zcela zásadně ovlivnila pro celou další uměleckou tvorbu. Velkou inspirací mu byly slavné van Goghovy slunečnice, jimž posléze věnoval asi dvě stě pláten, kde se je pokaždé snažil nakreslit trochu jinak.

Cesta k bludovskému kostelu - Obraz J. V. Barneta.

Cesta k bludovskému kostelu - Obraz J. V. Barneta.

Po okupaci Francie se vrátil do českých zemí, kde byl totálně nasazen v jedné z pražských holešovických továren. V té době se oženil.

Karlův most v Praze - Obraz J. V. Barneta.

Karlův most v Praze - Obraz J. V. Barneta.

Významnou část jeho tvorby představují krajiny, mezi nimi řada pohledů na Bludov. Známá je jeho studentská práce z roku 1928, jež je v majetku obce Bludov, kde je do jednotlivých detailů vykreslen pohled z Učitelova vrchu. V dalších obdobích jsou jeho „bludovská“ plátna spíše impresionistická, přesto s Barnetovým jedinečným stylem. Jeho díla jsou zastoupena jak v české Národní galerii, tak i v pařížské Cité Universitaire. Ještě před válkou uspořádal tři samostatné výstavy v Paříži a dvě v Praze, po válce vystavoval samostatně v Bludově v roce 1958 a v letech 1986 v Praze (poté ještě po smrti v roce 1993 v Praze a v roce 1994 v Bludově a Zábřeze).

Měsíční noc na Saroměstském náměstí v Praze - Obraz J. V. Barneta.

Měsíční noc na Saroměstském náměstí v Praze - Obraz J. V. Barneta.

Jen obtížně se bude ještě nějaká další souhrnná výstava konat. Když 24. února 1990 zemřel, nevypravovala mu pohřeb rodina, ale bludovská obec – je pochován na bludovském hřbitově. Rodina v dalších letech jeho dílo rozprodala do soukromých rukou.

Doc. PhDr. Stanislav Balík, Ph.D.

ADRESA A KONTAKT OBCE BLUDOV

Obecní úřad Bludov
Jana Žižky 195
789 61 Bludov

Email:
podatelna@ou.bludov.cz
(oficiální podání)
info@ou.bludov.cz

ID datové schránky:
sa8bfg9

IČ: 00302368     
DIČ: CZ00302368

Bankovní spojení:     
Česká spořitelna, a.s., Šumperk

Číslo účtu: 1905607389/0800 (příjmový účet obce)

Portál veřejné správyPolicieOtevřeteEvropská databankaEpusa.czJeseníkyMěsta obceCzech pointBlind friendly

Copyright (c) 2020 - 2019 Obec Bludov. Stránky vytvořil a spravuje Netsimple.

Tato stránka využívá pouze technické cookies pro správnou funkčnost webových stránek. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.